Düğün Dansı Derslerine Ne Zaman Başlamalıyız?

Düğün organizasyonu keyifli olduğu kadar yorucu, stresli ve yoğun bir süreçtir. Bu kadar hazırlığın ardından sevenlerinize unutulmaz bir gün yaşatmak amacıyla mükemmel bir dans sergilemek oldukça zordur. Ancak iyi bir düğün dansı eğitimi ile harika şovlar hazırlamanız mümkündür.

Düğün dansı derslerine katılmak isteyenler düğün gününden ortalama 4 ay öncesinde eğitimlerine başlamalıdır. Şayet düğün gününe yaklaştığı bir zaman ders almak isterseniz hem stres hem telaş hem de hazırlıkların yetişememesi gibi sebeplerden dolayı bu rüyanızı ertelemek zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple düğün dansı eğitiminize erkenden başlayarak zaman sıkıntısı yaşamadan keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Derslere ayıracak zaman bulamayan gelin-damat adayları için özel derslerle 5-6 ders saatinde muhteşem bir düğün organizasyonu hazırlamak mümkündür. Ancak her dans türünün kendine göre eğitim süreci ve zorluk derecesi farklıdır. Bu sebeple eğitim alacağınız süreyi seçeceğiniz dans türüne göre belirlemeniz isabetli olacaktır.

Dans Türüne Göre Eğitim Süreçleri

 Tango

Tango

Tango:

Düğününüzde tango yapmak isteyenlerdenseniz şayet kendinizi Arjantin’in büyülü ritimlerine kaptırmaya hazır olun. Sert adımlar, vurucu bakışlar ve o izlenmeye doyamayacak tiyatral hava sadece sizi değil tüm izleyenleri de mutlu edecektir.

Peki, tango için ne zaman eğitim almaya başlanmalıdır? Tangonun basit adımlarını öğrenmek için 3 saatlik ders almak yeterli oluyor. Profesyonelliğe adım atmak içinse yıllar süren bir eğitim şart. Düğün dansında ise hızlandırılmış bir eğitim programı uygulanıyor çiftlere… 1 ay sonunda ise muhteşem bir koreografiye imza atılmış oluyor.

 Vals

Vals

Vals:

Asil ve tutkulu bir dans olan Vals’in öğrenim süreci oldukça keyifli ve eğlenceli geçiyor. Zaten oldukça kolay bir dans olması nedeniyle de çiftler tarafından çabucak öğreniliyor. Bu dans için en yoğun zaman duruşlar için harcanıyor. Öyle ki hem kadın hem erkek dik duruşuyla vals yapacaklarını adeta ortaya koyuyor. Ders almak içinse haftalık bir eğitim süreci yeterli oluyor.

 Salsa

Salsa

Salsa:

Salsa; kalça ve bel figürlerinin yoğun olarak kullanıldığı bir dans türüdür. Eğitim sürecinde ise en çok bu hareketler üzerinde yoğunlaşılır. Adımlar ise bu hareketlerle eş değer bir şekilde ilerlemektedir.

Düğün dansını renkli ve eğlenceli bir şekilde başlamak istiyorsanız 4 saatlik bir eğitim süreci yeterli olacaktır. Ancak her ihtimale karşı düğün töreninizden en az 4 ay önce kurslara gitmeli ve gerekli gördüğünüzde bu süreyi uzatmalısınız.

En Kolay Öğrenilen Danslar

Düğün dansı derslerine düğününüzden en az 1 ay önce başlamanız gerekiyor. Ancak hiç zamanınız yoksa 1 – 2 derste de kolay bir düğün dansını sahneye koyabilirsiniz. Özellikle slow şarkılarla vals ya da modern dans yapabilirsiniz. Bunlar dışında kolay öğreneceğiniz düğün dansları:

  • Roman
  • Slow Dance
  • Hip Hop
  • Lindy Hop’tur.

Eğer dans etme yeteneğiniz yoksa düğününüzden 2 – 3 ay önce eğitim alarak sahnede rahat edebilirsiniz. Yeteneklerinize güveniyorsanız 2 – 3 derste istediğiniz koreografiyi çıkartabilirsiniz. Şarkınızı ve istediğiniz dansı seçin, gerisini eğitmenlerinize bırakın.

Yorum yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.