Düğün Dansı Seçiminiz Nasıl Olmalıdır?

Düğün dansı seçmek eğitim almaya başlamadan önce atılan ilk büyük adımdır. Zira hayallerinizin dansını yapabilmeniz için tüm dans türlerini araştırmalı ve sizi yansıttığına inandığınız düğün dansını seçmelisiniz. Ayrıca seçim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli faktör müziğin ritmine kendinizi kaptıracağınız, keyif alacağınız bir dans seçmek olmalıdır.

Düğün dansınızı seçerken kendinize sormanız gereken sorular;

  • Eğlenceli mi yoksa romantik bir çift miyiz?
  • Daha önce dans eğitimi aldık mı?
  • Hangi dans türüne daha yakınız?
  • Dans çeşitlerini ne kadar iyi tanıyoruz?
  • Düğün dansı için hangi şarkıyı seçmeliyiz?

Tüm bu sorular ve yanıtlar çiftleri doğru stili seçmelerini sağlayacaktır ve hayallerinin koreografisine adım adım yaklaştıracaktır. Siz de bu soruları kendinize sorarak doğru düğün dansını belirleyebilirsiniz.

Düğün Dans Türleri

Seçim yapmadan önce dans türlerini yakından tanımalı, yapılış şekilleri ve öğrenim süreciyle ilgili az da olsa fikir sahibi olmalısınız.

 Rumba

Rumba

Latin Amerika’nın en popüler stilidir. Hareketli figürleri ve etkileyici müzikleriyle pek çok çiftin ilgisini çekmektedir.

 Vals

Vals

Romantizmin, zarafetin ve asaletin stili olarak bilinir. Öyle ki her hareketinde ayrı bir güzellik vardır. Müzikleri ise düğün töreni için oldukça idealdir.

 Tango

Tango

Arjantin’in popülerliğini pistlere taşımaktadır. Müziğindeki cazibe, duruşundaki asalet ve bakışmalardaki aşk düşünülünce tören için oldukça ideal olduğunu göstermektedir.

 Zeybek

Zeybek

Kültürümüzün asil danslarından olup, düğünde yapılabilecek duygulu, hareketli ve eğlenceli stillerin başında yer almaktadır.

Düğün dansı türleri arasında halk dansları:

  • Zeybek
  • Kafkas
  • Sirtaki
  • Roman

Bu önerilerin dışında bachata, salsa ya da cha cha’yı seçebilirsiniz. Türk oyunlarından zeybek ise düğünde yapılabilecek duygulu, hareketli ve eğlenceli stillerin başında yer almaktadır. Eşlerini dans etmeye ikna edemeyenler özellikle halk dansları arasından seçim yaparak düğün dansı eğitimi için damat adaylarını ikna edebilirler. Kıvrak çiftler için salsa ve bachata uygunken sakin ve zarif bir dans yapmak isteyenler vals ya da slow dance arasından seçimlerini yapabilirler. Muhteşem bir dans için aşklarını en iyi ifade eden dans türünü tercih edebilirler.

Pistlerin bir numaralı gelin ve damadı olmak için size uygun dansı seçin…

Yorum yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.